Prázdninový denník

Online aktivít už bolo dosť……skúste cez prázdniny niečo kreatívne, tradičné aj netradičné zároveň. Spravte si prázdninový denník alebo modernejšie „scrapbook“. Scrapbook je vlastne niečo medzi denníkom a fotoalbumom, v ktorom nie sú žiadne pravidlá ani hranice.

Neviete, ako na to? Začnite výrobou alebo kúpou zošita. Ďalej budete potrebovať farbičky alebo fixky, nožnice, lepidlo alebo lepiacu pásku. Ak sa chcete s denníkom naozaj vyhrať, v rôznych e-shopoch nájdete aj pečiatky, nálepky či lepiace pásky určené priamo na tvorbu „scrapbooks“. A ak chcete byť ekologickí, recyklujte pri tvorbe scrapbooku rôzne veci z domácnosti a okolia (staré noviny, látky, baliaci papier, sušené kvety, fotografie a pod.).

A potom už stačí len užívať si prázdniny, vnímať svet okolo seba, zbierať zážitky a ich drobné pripomienky v podobe kvietkov, fotiek, lístkov z prázdninových atrakcií a podobne. Tie potom doma nalepíte do zošita. Dozdobíte rôznym kreatívnym materiálom. Môžete pridať miesto, dátum, vtipný výrok alebo krátky text. Tento denník nemusí byť plný písaného textu, naopak má byť vizualizáciou vašich spomienok. Ak neradi píšete, kreslite. Ak si myslíte, že neviete kresliť, nalepujte. Fantázii sa medze nekladú. Aj preto je vhodný pre všetky vekové kategórie.

V denníku môžete zachytiť drobné každodenné momenty, vtipné situácie, zaujímavé stretnutia. Nemusíte ďaleko cestovať ani mať adrenalínové zážitky a váš denník môže byť originálny a plný skvelých spomienok.

Nie je uhladený a esteticky vyvážený dizajn váš štýl? Radi sa odviažete a robíte veci trochu inak? Tak sa inšpirujte nápadom Keri Smith, ktorá je autorkou svetového bestselleru pod názvom Wreck this journal (u nás vyšiel v preklade Deštrukčný denník). Tento denník je naozaj iný. Nabáda vlastníka, aby ho deštruoval, trhal, namáčal, špinil… Že je to zvláštne? Možno, ale aj to môže byť forma tvorivej činnosti a búrania stereotypov o tom, čo je pekné či kreatívne. A navyše, prázdninové zážitky sú často aj také: spojené s blatom, fľakmi od zmrzliny, či s roztrhanými nohavicami. Tak prečo aj taký zážitok nezachytiť do denníka v jeho plne expresívnej kráse?

Prečo vlastne robiť prázdninový denník?

  • Tvorba denníka je predovšetkým kreatívna činnosť, rozvíja fantáziu, manuálnu zručnosť, tvorivosť.
  • Denník je tak trochu obrazom našej osobnosti a nášho vnímania sveta, učí nás spomaliť, zamyslieť sa, posúvať sa vpred, aj ohliadnuť späť.
  • Tvorba denníka môže zabaviť nielen dieťa či dospievajúceho ale aj celú rodinu či skupinu kamarátov, je to skvelý nástroj pre spoluprácu a spoločne strávený čas s ostatnými.
  • Denník je originálnou spomienkou na leto, môžete sa k nemu kedykoľvek vrátiť a pripomenúť si zážitky letných dní.
  • Výroba denníka môže byť príjemným odreagovaním, uvoľnením napätia a stresu, kreatívne činnosti vo všeobecnosti prispievajú k našej duševnej pohode.

A čo s denníkom ďalej?

  • V rodine sa k nemu môžete po čase vrátiť, pomocou denníka zdieľať svoje zážitky so širšou rodinou.
  • O svoje zážitky sa pomocou denníka môžu deti a dospievajúci podeliť aj v škole po návrate z prázdnin.
  • Ak vás tvorba denníka zaujala, spravte si denníkovú sériu. Nemusíte čakať na prázdniny, zachytiť možno aj dôležité či zábavné momenty školského roka, Vianoc a podobne.
  • Denníkovú inšpiráciu možno zaradiť aj do vyučovania. Scrapbook možno zadať ako školský individuálny či skupinový projekt na rôzne témy, napr. dobrovoľnícke aktivity, skúmanie prírody, environmentálne aktivity a pod. Alebo sa môže stať akousi kronikou Vašej triedy, do ktorej každý prispeje.

Ak stále váhate, či sa do toho pustiť, pozrite si na inšpiráciu videá, na youtube ich na tému „scrapbook“ nájdete mnoho, tu je jeden príklad: https://www.youtube.com/watch?v=HB0A8Yy__7U 

Keri Smith: Wreck this journal (https://www.youtube.com/watch?v=EQpoDWSHby0)

Materiál nájdete v aj členskej zóne v časti Tipy a nápady.

Pridaj komentár